Müzik Ve Enstrüman Eğitimine Hangi Yaşlarda Başlanmalı ?

Tarafından Gönderildi sesmuzik73 28/11/2022 0 Yorumlar

Müzik Ve Enstrüman Eğitimine Hangi Yaşlarda Başlanmalı ?

      Çocuklarına iyi bir eğitim ve hayat sunmak isteyen ebeveynler erken yaşlarda müzik eğitimlerini tercih ediyor. Keman piyona gibi sağlam temel isteyen enstrümanlar için 3 4 yaşlarından itibaren eğitim alabiliyor. Peki başlamak için doğru yaş ne olmalı ?

 

       Kesinleşen bir yaş olmamakla birlikte, müzik eğitimine başlamak için genelde 3-8 yaş arası uygun olarak görülüyor. Pedagogların ise önerdiği yaş 4-5 yaş aralığı oluyor ancak bu çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilecek bir öneri .Bunun için önce bir süre gözlem yapıp çocuklarımızın motor hareketlerini izlemeli ve bunun sonucunda karar durumuna varmalıyız . Özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat bozukluğu ve benzeri özel durumlar yok ise ideal yaş için 4-5 yaş civarı diyebiliriz. Küçük yaşta bu eğitime başlamanın hem pek çok avantajı  hem de birçok dezavantajları olabilir.

 

        Örnek vermek gerekirse bunlar küçük yaştaki çocukların biraz çabuk yorulacağı ve sıkılacağı olabilir. Bunun yanı sıra vazgeçmeyip eğitime devam eder ise çok sağlam bir temel atmış olup geleceği parlak bir müzisyen doğabilir.  Enstrüman eğitimi şüphesiz  herkesin hayatında olması gereken önemli bir unsur. Çünkü bize kazanımları çok fazla. Bir çok önemli sanatçının büyük bir kısmının müzik dünyasına girişi çok erken yaşlarda başlamıştır.Çünkü müzik dünyasıyla ne kadar erken tanışırsak bize bir o kadar uzun eğitim süreci ve sağlam bir temel sağlar .

Yorum Yap

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...