Gitar Hakkında Bilmediğimiz Bir Kaç Kısa Bilgi

Tarafından Gönderildi sesmuzik73 07/03/2018 0 Yorumlar

Dünyanın en popüler müzik aletlerinden biri olan gitar birçok farklı müzik türünün vazgeçilmez enstrümanı. Bu kadar popüler bir enstrüman olmasına karşın çoğumuz gitarları yakından tanımıyoruz. İşte dünyanın en popüler enstrümanı gitarı yakından tanımanızı sağlayacak ilginç bilgiler.

 

Gitarın tarihi 1500’lere dayanıyor

Gitarın ilk kez 1500’lü yıllarda ortaya çıktığı biliniyor, gitarın çıkış yeri ise Avrupa.  İlk gitarlar Avrupa kıtasının Akdeniz bölgesinde görülmüş.

 

 

Gitarın dünyaca tanınmasını Andres Segovia sağlamış

 

Akdeniz’de ortaya çıkan gitar uzun süre bu bölgeden başka hiçbir yerde bilinmiyorken bu durum 20. Yüzyılda değişmiş.  İspanyol gitarist Andres Segovia gitarın tüm dünyada tanınmasını sağladı. Dünyanın farklı bölgelerinde gitar ile konserler veren Segovia sayesinde gitar Avrupa’dan çıkıp evrensel bir telli enstrüman haline gelmiş.

 

 

Dünyanın en iyi gitaristi ise Jimi Hendrix'miş...

 

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi gitaristi kim sorusuna farklı cevaplar veriliyor ancak bu sorunun genel olarak kabul edilen yanıtı Jimi Hendrix. Kanada’da dünyaya gelen ve rock müziğin en önemli isimlerinden biri olan Jimi Hendrix için en sık söylenen söz “gitarı ağlatıyor”.

 

 

Gelelim dünyanın en pahalı gitarına

 

Dünyanın en pahalı gitarı 2,7 milyon dolara satılmış

 

İsmi Reach Out to Asia Strat olan gitar 2005 yılında tam 2,7 milyon dolara satılarak tüm zamanların en pahalı gitarı oldu. Bu gitarın bu denli yüksek fiyata satılmasının sebebiyse Asya’daki tsunami kurbanlarına yardım için satılan gitarı aralarında Eric Clapton, David Gilmour, Ronnie Wood, Mick Jagger gibi efsanevi isimlerin imzalamış olması.

 

 

Yorum Yap

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...