Farklı Bakış Açılarından En İyi 10 Telli Çalgı- Sizce Hangisi En İyisi?

Tarafından Gönderildi sesmuzik73 23/01/2018 0 Yorumlar

 

      1.Keman

Keman ailesinin en küçük ve en tiz ses çıkarabilen ahşap enstrümanıdır.
Keman en iyi enstrümandır, çünkü başka hiç bir enstrümanda olmayan bir müziği ifade etme yoluna sahiptir. Telli çalgılar arasında bile en iyisi olduğu söylenebilir, çünkü zengin ve pürüzsüz sesi ile benzersizliğe sahiptir. Duyguları keman ile ifade etmek çok kolaydır; yayın gücü, duruşunuz ve tellere parmaklarınızla dokunuş şekliniz müziğin hissiyatını hemen değiştirebilir. Sesinin güzelliği ve seçkin duygusal ifade gücü yelpazesi onu ideal bir solo enstrüman yapar.

Gitarın telli çalgılar arasında üst sıralarda yer almasının nedeni kemandan daha popüler ve daha kolay erişilebilir olmasıdır. Keman çalanlara kıyasla çok daha fazla gitar çalan vardır çünkü yeni başlayan biri için gitar çalmak daha kolaydır. Kemandan güzel ses çıkarabilmek için çok daha fazla pratik gerekir, ama buna kesinlikle değer.

 

      2.Gitar

Gitar çalmanın pek çok yolu vardır. Klasik Gitardan Thrash Metal'e kadar herhangi bir şey olabilir. Onsuz modern müzik hayal bile edilemez. Gitar çalmak çok eğlencelidir, onunla her tür müziği (neredeyse) yapabilirsiniz, çok yönlü bir alettir.

 

      3.Viyolonsel

Viyolonsel harikadır, en azından ilk beşte olmayı hak ediyorlar. Güçlü bir tonları vardır, derin ve güzel, fakat keman gibi çok yüksek ve tiz değildir. Böyle zengin bir ses ve bu kadar çok duygu onun aracılığıyla ifade edilebilir!

 

      4.Viyola

Viyola çalmaya ilk kez karar verdiğimde, bu enstrüman ile çalınabilecek farklı müzik çeşitliliğinin Keman ile kıyaslandığında çok daha az olabileceğinden endişelenmiştim. Ancak öğrenmeye başladıktan sonra, Viyola'nın güzel, zengin tonuna aşık oldum ve daha zorlayıcı parçalar öğrendikçe, bu enstrüman ile çalınabilen geniş müzik çeşitliliği ile tanıştım.

Bu enstrümanın sahip olduğu bir başka avantaj ise, müzik okullarına başvurularda genellikle, Keman ve Çello çalanlarda fazlalıklar olduğu, ancak Viyola’da olmadığıdır. Bu da bir müzik okuluna kabul edilme şansınızın daha fazla olduğu anlamına gelir. Viyola ayrıca Keman gibi çok küçük ya da Çello gibi büyük değildir, tam karar bir boydadır. Ses açısından da Keman ve Çello arasında bir köprü gibidir.

 

      5.Ukulele

Bir Ukulele çalmaya başladığımdan beri okulda çok daha popüler oldum. Çalması çok kolaydır, eğlenceli ve sakinleştiricidir. Telli bir çalgı çalmaya başlamak isteyen herkese tavsiye ederim.

 

      6.Bas Gitar

En iyi telli çalgılar içinde Bas Gitar, çok yönlü ve karizmatik bir enstrümandır. Genelde değeri çok fark edilmese de Bas Gitarın sesi çok güzeldir ve dinleyiciye çok keyif verir. Her müzik grubunun sahip olması gereken bir enstrümandır.

 

      7.Piyano
Dinlerken sizi birçok yere götüren çok güzel piyano parçaları vardır. İnanılmaz bir ses yelpazesine sahip ve çalması da çok heyecan verici bir enstruman olan piyano, telleri olsa da aslında telli bir enstrüman değildir; çünkü tellere vurarak ses çıkarmak için küçük çekiçler kullanılır ve bu nedenle bir vurmalı çalgılar arasında sayılır. Öğrenmesi çok kolaydır. Tek zor tarafı bir yere taşınması denebilir.

 

      8.Arp (Harp)

Sizi alternatif bir evrene taşıyan ipek gibi sakinleştirici bir sese sahiptir.

 

      9.Sitar

Klasik Hint müziği inanılmaz. Çok eskilere dayanan ve efsane bir sesi olan enstrüman. 1 numara olmamasının tek nedeni az bilinen bir enstrüman olmasıdır.

 

      10.Banjo

Banjo, ruhunuza canlılık katacak banjo müziğinin en dikkat çekici çalgısı.Ayrıca çok havalı bir sesi var. Zor bir günün ardından Banjo çalmayı çok seveceksini.

Yorum Yap

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...